Kathy Lien : ABD Dolarını Bugün Yükselten Neydi?

0
37

Günlük analizlere ve anlık haberlere ulaşmak için bu yazıya tıklayarak ücretsiz üyeliğinizi oluşturabilirsiniz.

BK Asset Management Forex Stratejisi Genel Müdürü Kathy Lien

Hisse senetlerinin New York açılışında doyumsuz bir toparlanma yaşaması ile pek çok majör döviz bu sabah yüksek işlem görüyor. Dow Jones 1.000 puandan fazla bir artış yaşadı. Normal bir piyasada bu epey boğa bir hareket olarak düşünülürdü ancak ayı piyasalarında böyle azılı rallilere sık sık rastlarız. Bugünkü toparlanmanın etkeni, Beyaz Saray’ın koronavirüs teşvik tasarısı üzerinde ortaklaşma ihtimaliydi. Meclis Sözcüsü Nancy Pelosi bu sabah CNBC’ye yaptığı açıklamada, “önümüzdeki birkaç saat içinde anlaşma yapılacağına dair gerçek bir iyimserlik var” dedi.

Yatırımcılar ayrıca G7’nin “güveni ve ekonomik büyümeyi yeniden sağlamak ve işleri, işletmeleri ve finansal sistemin direncini korumak için” ne gerekirse yapacaklarını söylemeleriyle de mutlu oldu. Vaatler şunları içeriyor:

– Covid-19’a karşılık olarak gerekli finansmanı sağlama

– Yabancı hükümetlerin önleyici tedbir girişimlerini güçlendirmek için ikili veya çoklu destek sunma

– Likidite desteği ve mali genişleme ile ekonomilerin toparlanmasına yardım etmek için mali çaba içinde olma taahhüdü

– Genişleyici politikaları sürdürme

– Mevcut sermayeyi sunma ve likidite tamponları sağlama

– Ekonomik istikrarı teşvik etmek için petrol üreten ülkelere uluslararası çabaları destekleme çağrısı

– IMF ve Dünya Bankası çabalarını destekleme. Kırılgan ülkelere yardım etmek için kaynak katkısı yapmaya hazır olma.

Başkan Donald Trump da New York, 3M (NYSE:MMM) ve diğer üreticilere vantilatör ve daha çok maske üretme sözü verirken laboratuvarlar test sürecini hızlandırıyor. ABD, Euro bölgesi ve İngiltere’den gelen imalat verileri, neredeyse yatırımcıların korktuğu kadar zayıftı ve Euro, sterlin ve diğer dövizlerdeki artışlara yol açtı. USD/JPY 110,10 puandan toparlanarak 111.00’a yükselirken USD/CAD ikilisi, borsalar açılmadan önce 1,4380 puandan 1,4520’ye yükseldi. ABD doları, finansman kıtlığı ve devam eden güvenlik talebi sebebiyle güçlü. Teknik bazda Euro, sterlin ve Avustralya dolarında dip işaretleri var ancak Almanya’nın bileşik PMI endeksinin 50,7 puandan 37,2 puana, Euro bölge endeksinin 51,6 puandan 31,4 puana ve İngiltere bileşik endeksinin 53 puandan 37,1 puana düşmesiyle birlikte, bu dövizler için asgari direnç yolu hala düşük. ABD’nin Markit PMI endeksi 42 puandan 39,1’e geriledi.

Bununla birlikte Beyaz Saray’ın, koronavirüsün New York’ta binde bir oranında yayılma hızı olduğuna ilişkin uyarısının ardından yatırımcıların hala temkinli olmaya ihtiyacı var. Ülke dışındaki yeni konut satışları, bileşik ve hizmetler PMI rakamları da dahil diğer ölçümler büyük oranda düşüş yaşadı, yani artık aşırı iyimser olmanın zamanı değil. Küresel çaptaki veriler kötüleşerek küresel ekonomiye olan etkisine yönelik korkuları artıracak.

Bu Perşembe günkü ABD işsizlik başvuruları, özellikle işsizliğin 1,5 milyonu aşmış olabileceğini söyleyecek. Eğer işsizlik başvuruları 2 milyonu görürse hisse senetleri ve dövizlerde yeni düşük seviyeler görebiliriz. Başkan Donald Trump’ın ekonomiyi er ya da geç yeniden canlandırma sözü, virüs vakalarında keskin bir düşüş, testte hızlı bir şekilde uygun atılım ve ideal bir aşı olmadığı sürece pervasızca tehlikelidir. Tüm bunlar mümkün ancak seviye çok yüksek ve hükümetin ilerleyişi kolaylaştırması gerekiyor, engellemesi değil.

Yeni Zelanda ticaret rakamları, İngiltere enflasyon verisi ve ABD dayanıklı mal siparişleri Çarşamba günü yayınlanacak. Yeni Zelanda’nın Şubat ayı ticaret verileri Covid-19’un etkisini çok göstermeyebilir çünkü imalat PMI endeksi artış yaşadı. İngiltere fiyatları, yetersizliklerin imalat ve hizmet sağlayıcılarına göre fiyat artışlarına yol açması ile gerçekten yükselebilir. ABD dayanıklı mal verileri ise keskin düşüşler yaşayabilir.

Yatırımcılar dünya genelinde hükümetlerin daha çok aksiyon almasını beklemeli. Tüm gözler Washington’un olası teşvik paketinde. Yardım paketleri ABD’nin çeşitli sanayileri için de düşünülüyor, Avrupa Merkez Bankası (ECB) borsa yatırım fonu (ETF) alımlarından bahsediyor ve Almanya müşterek tahvil çıkarma tartışmasına açık. Bu duyuruların pek çoğunun etkisi kısa ömürlü olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz